| simplu36712541 a întrebat:

In care dintre variantele de mai jos ar trebui sa fie ceruta interventia Avocatului Poporului: a)O intreprindere foloseste munca minorilor sub 15 ani. B) copiilor din afara unei casatorii nu li se recunoaste dreptul la mostenire. C)Nu este aprobata desfasurarea unui miting din motive neintemeiate

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.35/1997, republicata in 2004, cu modificarile ulterioare si te lamuresti. Fiind tema te pot ajuta doar cu citarea a 2 articole din lege:
"ART.1.(1) Instituţia Avocatul Poporului are drept scop apãrarea drepturilor şi libertãţilor persoanelor fizice în raporturile acestora cu autoritãţile publice.
ART.15.(1) Petiţiile adresate instituţiei Avocatul Poporului trebuie sã se facã în scris şi sã indice numele şi domiciliul persoanei fizice lezate în drepturile şi libertãţile acesteia, drepturile şi libertãţile încãlcate, precum şi autoritatea administrativã ori funcţionarul public în cauzã. Petiţionarul trebuie sã dovedeascã întârzierea sau refuzul administraţiei publice de a soluţiona legal petiţia.
(2) Nu pot fi luate în considerare petiţiile anonime, iar petiţiile îndreptate împotriva încãlcãrii drepturilor şi libertãţilor persoanelor fizice prin acte sau fapte ale autoritãţii administraţiei publice se adreseazã instituţiei Avocatul Poporului nu mai târziu de un an de la data la care aceste încãlcãri s-au produs ori de la data la care persoana în cauzã a luat cunoştinţã de ele.
(3) Avocatul Poporului poate respinge motivat petiţiile vãdit nefondate sau poate cere date suplimentare pentru analiza şi soluţionarea petiţiilor.
(4) Nu fac obiectul activitãţii instituţiei Avocatul Poporului şi vor fi respinse fãrã motivare petiţiile privind actele emise de Camera Deputaţilor, de Senat sau de Parlament, actele şi faptele deputaţilor şi senatorilor, ale Preşedintelui României, ale Curţii Constituţionale, ale preşedintelui Consiliului Legislativ, ale autoritãţii judecãtoreşti, precum şi ale Guvernului, cu excepţia legilor şi ordonanţelor."
Sper ca-ti dai seama ce trebuie sa alegi. Iti mai pot spune ca este corecta o varianta si jumatate din alta. Succes si numai bine!

| danny111 a răspuns:

Mai copii, temele NU se fac pe TPU.

| mati a răspuns:

Eu zic ca este varianta c.