| ramonatm17 a întrebat:

In cazul unui divort care nu este acceptat de abele parti cel care depune cererea de divort trebuie sa ataseze la dosar si certificatul de nastere al copilului/copiilor din casatoria anterioara sau doar certificatul copilului/copiilor din timpul casatoriei cu persoana de care doreste sa divorteze? Multumesc pentru raspuns e destul de urgent.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

In situatia in care nu exista acord intre soti sau conditiile legii nu permit realizarea procedurii simplificate a divortului prin acord, se vor depune la Judecatorie:
- certificatul de casatorie in original
- actiunea de divort
- dovada privind achitarea taxei de timbru
- timbru judiciar.
La aceasta lista se mai pot adauga, in functie de caz:
- certificate de nastere ale copiilor minori din casatorie
alte dovezi privind dovedirea culpei exclusive a unuia dintre soti sau a culpei comune.
Trebuie mentionat faptul ca cererea de divort se va depune in doua sau trei exemplare (in cazul in care exista copii minori din casatorie).
Certificatele minorilor din altă relație pot fi depuse pentru că reprezintă probe în cazul în care este calculată o pensie alimentară.
O zi zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ataseze copiile certificatelor copiilor din casatoria anterioara dar este bine sa faca aceasta, deoarece numarul copiilor aflati in intretinere conteaza la stabilirea obligatiilor de intretinere fata de copiii din actuala casatorie, mai ales daca va fi obligat la plata intretinerii. Numai bine!

| ramonatm17 explică:

Ambele cer scuze

| lorilum a răspuns:

Din cate stiu eu, nu este necesar. Ar fi necesar doar daca respectivii copii ar fi adoptati de persoana de care se doreste divortul. Daca persoana de care doreste sa divorteze nu are nici o legatura legala cu copilul, nu e nevoie.