| karina_8987 a întrebat:

Daca demisioez datorita faptului ca nu se respecta contractul de munca, beneficiez de as de somaj? va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate, in caz de demisie, nu se primeste indemnizatia de somaj. Aceasta se primeste doar in cazul cand desfacerea contractului de munca este la initiativa angajatorului si pentru motive neimputabile salariatului. Pentru nerespectarea contractului individual de munca ai 2 cai: o rezolvare amiabila cu angajatorul si apoi o actiune in instanta de judecata. Numai bine!

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca demisionezi nu primesti ajutor de somaj! Singurul lucru pe care poti sa-l faci daca nu se respecta contractul de munca este reclamatie la OPC! Dar nu se stie ce urmari o sa aiba reclamatia in favoarea ta! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@neluL,
Haioasa chestia cu reclamatul la OPC! ---tot la OPC il reclamam si pe Boc cand mai face vreo "trasnaie"?