| cretzufinish a întrebat:

In ce consta "taxa pe fericire"...adica ce trebuie sa platim si cui?laughing

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

M-as simti mai bine daca am plat celor nefericiti, dar ma tem ca va fi platita celor mai fericiti dintre ei. Taxa pe Basescu si Boc cand va fi introdusa?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din pacate fericirea nu dureaza, e o clipa suspendata, un vis ce se transforma vesnic in opusul lui:nefericirea.Cand suntem fericiti, undeva, in adancul fiintei noastre se naste frica secreta ca s-ar putea sa nu dureze, ca mai devreme sau mai tarziu va disparea Fericirea noastra pare a nu fi altceva decat nefericire ascunsa.Asa cum binele este absenta raului, fericirea pare a fi absenta nefericirii.Platim fericirea cu indoielile ce se insinueaza in suflet gandind la efemerul din trairile noastre si cu lacrimile zise"de fericire" dar tributare amenintarii cu scurtimea extazului.Cui? Vietii.

| JeSa a răspuns:

Plata se face, cu sacrificiile talehappy; iar prin satisfactia de a dobandi in viata, a infaptui unele fapte, vei realiza ca, ti-ai atins si scopul(fericirea) vizavi de propia-ti pers., cam asa vad eu lucrurile care constau in "taxa(sacrificiul) pe fericire(fapta/realizarea)"...tongue

| elena a răspuns:

Mie trebuie sa-mi dai toti banii...ha,ha ha, asta este taxa pe "fericire", ca ma "prinzi" pe TPU. Niste idioti.
Bine, Mircea Pascu explica pe blogul sau, cu ce ar trebui, sa se manance aceasta mistocareala. Este genial. Citeste.

| Alphawolf a răspuns:

Parinti au un rol foarte important, in viitorul si fericirea copiilor. In cei 18 ani de acasa, parinti sunt cei care invata, indruma, si sprijina din orice punct de vedere, in tot ce cred ei, ca este mai bine, pentru viitorul si fericirea copiilor lor
Ce si cum trebuie sa platesti, nu cred ca iti trebuie un sfat, in cazul ca esti de acord cu parerea mea

| User a răspuns:

Cum ce? Bani.
Cui? Statului, ca de obiceilaughing.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Si la bine si la rau, ne soseste scadenta. Totul trebuie sa fie intr-un echilibru. De cate ori sunt prea fericita, ma intreb ce mi se va intampla dupa aceea. Stiu, din tot ceea ce am trait, ca totul este efemer. Ei bine, te rog sa o percepi ca pe o stare putin pesimista a mea. Dar viata mi-a demonstrat intotdeauna ca este adevarata afirmatia. Ce platim? Platim fericirea de acum cu nefericirea urmatoare. Probabil ca atunci cand suntem in al noualea cer, uitam de toti ceilalti si chiar si de Dumnezeu. Motivul acela minunat de fericire devine insusi Dumnezeul nostru. De aceea avem de platit ulterior celorlalti si lui Dumnezeu. Ceea ce nu am daruit la timp, pentru ca eram prea ocupati cu visele...

| cretzufinish explică:

Intrebarea avea legatura cu (,) categoria. Albastrel a insinuat cevahee hee
Oircum foarte utile sfaturile voastre. Bv @april

| albastrel a răspuns:

laughing am vazut si eu faza asta la tv aseara, cica sa puna taxa dragii nostri politicieni si pe sex/dragoste. Cui sa platim? tot lor bineinteles.