| BeingSelfless a întrebat:

În ce situație se încadrează furtul repetitiv (dacă ați menționa și sursa, ar fi minunat)?
Se consideră furt calificat?
Există o cale de împăcare, fără închisoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te-ai exprimat tocmai bine, nu exista notiunea de furt repetitiv.
In schimb furtul poate avea caracter de continuitate sau sa fie mai multe infractiuni de furt in concurs.
Incadrarea juridica poate fi de furt simplu (art.228 CP), furt calificat (art.229 CP), furt de folosinta (art.230 CP) sau furt in familie (art.231 CP) in functie de situatie.
Impacarea inlatura raspunderea penala doar in cadrul furtului intre membrii de familie, daca se aplica art.228 si 230.

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai NCP nu prevede furtul repetitiv, așa că depinde de context, așa că daca ai lasa niste indicii, ți-aș putea răspunde mai nuanțat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul penal s-a modificat destul de mult în ultimul timp dar totuși nu am auzit de furtul repetitiv! Cred ca depinde și dacă mai ai antecedente!

| Gigiduru007 a răspuns:

E furt calificat. Pe cine ai furat.