| sdaads a întrebat:

În contextul asta cu războiul, de ce nu se impun sanctiuni și Chinei?
Se vede de la o poștă cum ajuta din ce în ce mai mult Rusia.

Rusia ne acuza pe noi ca livram arme Ucrainei dar noi suntem fraieri și nu vedem cum și Rusia e ajutata enorm de unele tari(China, Coreea de Nord, Iran, Turcia).

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing) Pentru ca aproape tot ce e electronic e facut in Chinalaughing) Crezi ca accepta marile companii sa piarda miliarde? Mda, asa credeam si eu.

| sdaads explică (pentru Wr3nch):

Nu chiar. Ei doar fabrica, dar componentele vin din occident. În plus multe companii deja vor sa mute producția în alte tari precum India, Mexic.

| Goete a răspuns:

Cat de destept esti, ce i-am *** pe Rusi cu sanctiunile impuse si care s-au revarsat pe noi.
Asta e un razboi intre Rusia si America, numai cine nu vrea (sau nu e capabil) nu vede.
Tu vrei sa impui sanctiuni Chinei, cand Europa depinde de China?

| StrongHeart a răspuns:

Turcia nu e cu Rusia, nu mai vorbi prostii. E dusmanul ei cel mai mare.
China, care e vecina cu Rusia, ce ai vrea sa faca? Crezi ca toata lumea vrea razboi? Nu au ajuns 2 razboaie mondiale?
Iran de cate ori si-a luat-o in barba de la americani, nu mai vorbim, ca a fost furata din toate partile.
Rusia nu si-a dorit razboi, a fost provocata de nato, asa zisa alianta defensiva care numai defensiva nu este si a dovedit asta de cate ori a avut ocazia.
Nici nu sunt pro Rusia, ca stiu cat rau ne-au facut si ei in trecut, dar nu pot sa ignor tacticile murdare occidentale de a se extinde.
Daca este sa-i condamnam pe rusi ca au inceput razboiul, sa ii condamnam si pe cei din nato care nu si-au respectat promisiunile.
Dar ce sa mai vorbim, cand toata presa e cumparata si spala creiere, sa creada toti ca Rusia e dusmanul cel mai mare al omenirii, cand stim foarte bine ca americanii au facut cel putin la fel de mult rau si continua sa faca, iar consecintele sunt reale, nu doar pierderi economice, ci vieti nevinovate.
Daca e sa judecam obiectiv, putem vedea de la o posta ca sunt mai multe interese la mijloc, ma rog, nu o sa auzi asta in presa occidentala vreodata, dar iti zic cum e, nu cum ne dorim noi sa fie doar pentru ca Romania e in nato.

| sdaads explică (pentru StrongHeart):

Nu e Turcia cu Rusia, cum sa nu, doar urmărește relațiile lui Erdogan cu Putin și faptul că ei cumpără sisteme de apărare de la ruși când ei sunt in NATO.

Și ce rău ne au făcut americanii? Hai zi și mie.

| StrongHeart a răspuns (pentru sdaads):

Si ce ai vrea, sa nu mai colaboreze o tara membra nato cu o tara care nu e in nato?
Ce rau ne-au facut americanii noua ca tara sau intregii Europe?
Iti spun eu ce rau ne-au facut, atat americanii, cat si englezii si francezii, din 89' pana astazi.
Ne-au lasat fara resurse, fara forta de munca, fara suveranitate, libertate sau drepturi si si-au instalat o dictatura mascata pe tot globul.
Romania, este deja o colonie, o tara pe cale de disparitie. Desigur ca nu ar fi reusit sa faca toate astea fara ajutorul politicienilor tradatori de neam infiltrati in sistem, dar scopul si l-au atins si o sa o ducem din ce in ce mai rau daca nu ne trezim si facem ceva sa ne fie mai bine si ne lasam tot timpul condusi de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Turcia nici intr-un caz. Turcia ii in alianta? de china poate

| Strwberrs a răspuns:

De ce nu se impun sanctiuni? Pentru ca Biden are deja destule probleme pe cap cu Vladimir Putin, nu isi doreste sa aiba si cu Xi.
E si el constient de ce se intampla chiar daca la televizor vorbeste de parca e fortat, si-a dat si el seama ca sunt anumiti prefacuti prin zona ce sunt mainile drepte ale "desteptului" aluia care a pornit razboiul si care a distrus mii de suflete.

| Ciprian09 a răspuns:

Wow,avem anisti militari și pe Tpu..noutate!

| GAMERQUEEN2021 a răspuns:

Rusia si Ucraina au ajutor de statele care au dorit sa se expuna. Rusia probabil vrea teritoriul mare si sa ne expuna in pericol.