| geronimo14 a întrebat:

In contextul "atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice" prin discernământ se înțelege componenta capacității psihice, care se referă la fapta(infracţiunea) ce face obiectul acuzaţiei și din care decurge posibilitatea suspectului/inculpatului de a aprecia conținutul și consecințele acestei fapte(infractiuni)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este. Vezi detalii si aici:
http://www.euroavocatura.ro/dictionar/336601/Discernamant_

| Bizon95 a răspuns:

Limbaj tehnic avocatesc

pe scurt discernamant inseamna faptul ca inculpatul intelege ca ceea ce a facut e rau sau nu

nu bagi la inchisoare un copil de 4 ani ca a daramat vitrina cu bibelouri de portelan in valoare de jdemii de euroz, iar un adult poate fi handicapat mental si sa fie in aceeasi situatie (sa nu inteleaga ca face rau), insa pe copil il certi, il pedepsesti, il lasi fara tembelizor/calculator/telefon, etc... insa pe un adult il bagi la casa de nebuni pentru ca e mult mai periculos ca un copil