| LanguageMaster a întrebat:

În contextul :
"Împăcarea înlătură răspunderea penală și stinge acțiunea civilă".
Ce înseamnă "acțiune civilă"?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Acțiunea civila este un proces reglementat de codul civil, prin care de obicei o parte vatamata solicita despăgubiri părții care i-acauzat un prejudiciu.
Odată ce părțile se împacă, acest proces nu mai are rost, iar daca prejudiciul a fost produs printr-o infracțiune, nici pentru aceasta infracțiune nu secmai continua demersurile.

| dannyel86 a răspuns:

Actiunea prin care se repara prejudiciul cauzat prin infractiune.

| Bizon95 a răspuns:

Datul in judecata, adica intregul proces se incheie daca partile se inteleg