| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele care inlatura raspunderea penala?

Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

Cauzele care inlatura raspunderea penala sunt : Amnistitia; Prescriptia raspunderii penale; Lipsa plangerii prealabile; Impacarea partilor.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauzele care înlătură răspunderea penală sunt: amnistia, prescripţia răspunderii penale (cu exceptia unor infractiuni care sunt imprescriptibile), lipsa plângerii prealabile (in cazul infractiunilor la care este prevazuta expres), retragerea plângerii prealabile si impăcarea (pentru infractiunile la care este prevazuta in mod expres).