| Similean_Gabriela_1972 a întrebat:

In dezbaterea unui testament olograf, este obligatoriu scripte de comparatie, si daca nu am, ce se va intampla? Aceste scripte trebuiesc sa fie oficiale? De unde le pot procura?

Numirea expertului grafologic de catre cine este facuta? (notar, judecator sau mostenitor?)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt obligatorii doar daca un mostenitor sau mai multi nu sunt de acord cu testamentul si reclama ca acesta nu a fost scris de decedat.
In acest caz notarul public sesizat cu deschiderea succesiunii va da o incheiere de trimitere la instanta de judecata. In cadrul procesului se va face si o expertiza a scrisului (nu grafologica, aceasta este altceva). Expertul va fi numit de instanta, dintr-o lista de experti, cu acordul partilor din proces.
Probele de scris trebuie prezentate de parti, se pot folosi diverse scrieri care apartin sigur decedatului: scrisori, cereri, notite, etc.