| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul civil există diferență între termenul "act" și "act juridic civil"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista si chiar o deosebire mare.
Actul juridic civil presupune o manifestare de vointa a participantilor la acesta, pentru a crea, stinge sau modifica raporturi juridice civile.
Actul este un inscris in care este atestata manifestarea de vointa intr-o anumita forma ceruta de lege, de ex. pentru validitatea actului juridic - ad validitatem (inscrisurile autentice) sau numai pentru probarea actului juridic - ad probationem.