| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul penal, sintagma "cauză justificativă" este sinonimă cu "cauză de nepedepsire"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele 2 sintagme nu sunt sinonime, avand in vedere ca in cazul cauzelor justificative fapta este considerata ca nu constituie infractiune iar in cazul cauzelor de nepedepsire fapta este considerata infractiune dar nu se pedepseste.
Cauzele justificative sunt prevazute de partea generala a Codului penal (art.18 si urm.) iar cele de nepedepsire sunt prevazute in partea speciala, la fiecare infractiune in care este prevazuta o asemenea cauza. De ex. la incaierare:
"(4) Nu se pedepseşte cel care a fost prins în încăierare împotriva voinţei sale sau care a încercat să-i despartă pe alţii."

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz.