| anonim_4396 a întrebat:

In inceputul lui ianuarie 2007 eram prin oras, inca ma bucuram de vacanta.La un moment dat s-a apropiat o domnisoara care mi-a oferit un pliant despre o agentie de modele care era in cautare de noi talente. M-am gandit sa incerc.Am platit suma de bani necesara si am incheiat un contract cu agentia de modele.Am participat la sedinte foto si la cateva sedinte de dictie. Dupa, nimic.Nu m-a mai cautat nimeni pentru absolut nimic.In aceeasi situatie sunt foarte multe persoane, chiar si unele colege de ale mele.Am pierdut efectiv banii degeaba fara sa realizez absolut nimic plus ca unele dinte prietenele mele au hotarat sa duca banii in doua transe. Se pare ca nici macar nu le-a mai sunat in legatura cu banii pe care nu i-au dat.Contractul este valabil pana in ianuarie 2010.Tot ce vreau este sa obtin diploma pe care au promis-o. Voi ce credeti? Firma aceasta chiar este un fake? Am vreo sansa in instanta?

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Poti intra pe site-ul ministerului de finante, la rubica persoane juridice si scrii acolo numele societatii pentru a vedea daca are platile la zi sau daca este lichidata.
Poti chiar sa depui plangere la parchet impotriva administratorului acestei societati, a fotografului sau a altor persoane pe care ti le mai amintesti din aceasta societate.
Multe persoane au cazut din pacate in plasa acestor persoane care le promiteau castiguri frumoase in lumea modelingului, nu esti singura care a patit asa ceva.
Poti merge cu acest contract la Protectia consumatorului si sa te plangi pentru nexecutarea obligatiilor de catre prestator(agentia de modeling).
Mult succes in continuare.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigu ca firma e un fake. Daca contractul incheiat este legal, are semantura ta si a reprezentatului firmei, daca are stampila valabila, CUI existent, etc, atunci te poti indrepta impotriva lor in instanta si daca firma are vreun bun, ai sa-ti castigi banii.

| EUSIATIT a răspuns:

BULINA ce diploma sa ti dea daca nu ai facut nimic mai mult decitceva foto si,, nimic mai mult.fii sigura ca este teapa mai ales ca au trecut 2 ani nu? sanse in instanta. minime doar sa cheltui niste bani si atit, mai bine renunta

| 31957319 a răspuns:

Verifica, contractul de la A la Z si vezi ce se obliga firma respectiva sa ofere. Daca nu si-au respectat termenii, ai putea incerca in instanta, doar ca te v-a costa bani si timp, prea mult timp. Iar diploma ar trebui sa fie una internationala, caci vad ca ai fost interesata.

Nu poti avea incredere in nici o firma, chiar daca au un sediu, caci sediul este ceva provizoriu.
Normal ei trebuiau sa iti ofere prezentari, deci ar fi trebuit sa aiba ceva contracte cu mai micii creatori de haine si sa va plazeze prezentariile la baluri, cluburi s. a. m. d.
Daca nu s-a intamplat nimic sunt mari sanse sa fie o firma fantoma.
Deci sfatul meu este sa citesti cu atentie contractul, chiar sa mergi cu el la un avocat bun, sau daca nu la un notar caci si ei cunosc cazuriile.

| ☼loli☼ a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, din raspunsurile de mai sus se pare ca nu mai ai decat de mers la politie sad cati bani ai pierdut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca la Brasov a iesit scandal mare cu o astfel de agentie. Da este un fake pentru ca n-ai primit nici macar refuzul scris al agentiei, din banii pe care i-ai dat aveau pentru un timbru si un plic.Adunati-va mai multe si mergeti la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa ofer mai multe informatii, agentia se numeste Glamour Models iar site-ul oficial este www.glamourmodels.ro Ce parere aveti? Tocmai am trimis un email in care am explicat situatia, sper sa primesc in curand in raspuns. Daca nu, nu imi mai ramane decat sa sun acolo sau sa merg direct la agentie desi, mai mult ca sigur nu voi gasi pe nimeni acolo.

| Denisse_8813 a răspuns:

Eu cred ca ai facut o mare greseala! Serios, tu chiar mai astepti ceva mai mult? Cum poti avea incredre in cineva care vine cu astfel de propuneri la tine in plina strada? De obicei astfel de firme cu adevarat serioase organizeaza castinguri pentru a alege fetele, ori vin la diferite baluri, concursuri... uite spre exemplu o colega de-a mea care in clasa a 9-a a primit titlul de Miss Boboc a primit ca premiu o sedinta foto si un contract semnat cu o astfel de firma.De atunci treptat a fost chemata la nu stiu cate sedinte foto, a fost chemata de multe ori pentru a defila la diverse prezentari de moda, a avut deplasari in occident s. a. Iar in instanta, sincer nu cred ca are rost sa cheltui si alti bani! Pe viitor stii sa te feresti de asa ceva, chiar si daca ti se fac altfel de propuneri, abordarile pe strada intotdeauna sunt fake-uri...

| gabytza1994bm a răspuns:

Astea sunt doar prostii.Astia doar te'au fentat pentru banioh go on

sa nu mai ai incredere in toata, mai ales daca nu cunosti firmastraight face