| secretlove2014 a întrebat:

In legatura cu noua lege din 1 iulie 2016 privind indemnizatia pentru cresterea copilului vreau sa intreb : daca am 12 luni din 24 iau indemnizatie? problema este urmatoarea am avut intrerupt 3 luni pana la nasterea copilului din 24 de luni situatia este urmatoarea primele 12 luni l am avut complet dupa care 6 luni somaj, 3 luni pauza m am reangajat inca 3 luni si s a nascut copilul,,,, dupa ce a nascut sotia nu am mai platit si in momentul de fata copilul are 6 luni, sotia nu a fost angajata in tot acest timp

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti lua concediu si indemnizatie, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, ultimele facute prin L.66/2016, citez:
"ART.2. (1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
  (2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.
  (5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
  a) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;"

| secretlove2014 explică (pentru Ioandelasal):

Domnule Ioan, mereu m ati ajutat, multumesc pentru raspuns

1 răspuns: