| Mihaela_2645 a întrebat:

In luna octombrie am intentat actiunea pentru marirea pensiei alimentare. Mi s-a stabilit o pensie de 740 lei, iar "tatal meu" a facut recurs, cerand sa plateasca doar 500 lei. Recursul i-a fost aprobat si pensia a ramas la 500 lei. Nu inteleg cum este posibil acest lucru, tinand cont ca si la procesul initail si la recurs a adus acelasi venit si a sustinut ca are sotia in somaj si o fiica minora. Tin sa precizez ca salariul anual este de 31.000 ron. Din cate am inteles, la aceasta hotarare nu pot face recurs, pentru ca nu merge recurs la recurs, dar daca as intenta din nou actiunea pentru marirea pensiei alimentare am sanse sa castig o pensie mai mare?
De ce la recurs s-a stabilit o pensie mai mica? Nu toti judecatorii calculeaza la fel?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Pune intrebarea ta pe avocat.net,sunt oameni pregatiti acolo care iti vor spune cum sa procedezi.Eu din cate stiu pensia alimentara reprezinta 25% din venitul net, dar poate scadea daca mai are copii in intretinere!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa intentezi din nou actiune.Doar asa se poate modifica p.alimentara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca pensia se calculeaza in procente din venitul respectivului parinte.Deci minim este de 22% iar in caz de divort se va opri maxim, adeca 25%. E usor de calculat si eu cred ca e destul de corect ce se intimpla. O rugaminte as avea la tine; In afara de pensia alimentara mai exista vreo legatura intre tine si cel care o plateste? Intreaba-l macar de sanatate si se va bucura enorm pe cind pe tine nu te va "costa"nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai a-i la dispoziţie o cale extraordinară de atac revizuirea
cauzei, dar totuşi consultă un avocat pentru. mai multe detalii. Tony.,
tel. 0743686417.

| george1967 a răspuns:

Fara suparare ti-a calculat gresit judecatori si ti-a dat prea mult 500 lei pentru ca 31000 impartit la 12 este 2583 pe luna din care ai dreptul la 33% impartit la 2 pentru ca tatal tau mai are o fica minora care are si ea dreptul la jumatate din cei 33% adica 852, 5 impartit la 2 iti vine 426, 25 ron asa ca mai da-l incodata in judecata pentru marire si daca el va depune un act doveditor ca mai are o fica minora o sa te trezesti cu mai putin de 500 ron si vezi sa nu mai aiba mai multi copii ca atunci o sa iei mai putin.