| 4242 a întrebat:

Tatal copilului meu e stabilit in italia si plateste pensia la salariul minim pe economie, nu se iau in calcul veniturile din strainatate? are 2 copii acolo, daca face copii in toata Europa tot la salariul minim din Romania da pensie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului Familiei, art. 94, in cazul descris de tine (cand tatal copilului tau are de intretinut 3 copii) pentru 3 copii intretinerea poate fi de cel mult jumatate din castigul din munca al celui obligat la intretinere, asa ca pentru copilul tau va putea fi de cel mult 1/6 din castigul lui. Poti introduce o actiune in instanta, pentru modificarea obligatiei de intretinere, dar va trebui sa dovedesti cu acte castigul lui. Din ce spui rezulta ca s-a luat in calcul, la stabilirea obligatiei de intretinere, salariul minim pe economie deoarece nu ai dovedit alt castig mai mare. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da' n-ai cumva senzaţia că vrei prea multe? Zi mersi că ţi-i dă şi pe ăştia.
Ia uite băi frate câte pretenţii.
Tu nu eşti interesată de sănătatea copilului şi nu te bucuri de copilul tău ci eşti interesată cât câştigă tatăl copilului şi la tine.
Probabil are dreptate că te-a lăsat!