| anonim_4396 a întrebat:

In momentul asta la Realitatea, Petre Roman a pus o intrebare cit se poate de pertinenta. Am imprumutat 20 miliarde de la FMI si o sa platim de o sa ne uscam sa-i dam inapoi, noi, oamenii de rind si nu guvernul sau parlamentarii. Dar la ce a folosit sa facem imprumutul asta, atita vreme cit banii nu au fost folositi sa ne scoata din noroi? Au fost folositi pentru plata pensiilor, salariilor si investitii care nu erau citusi de putin stringente si puteau fi aminate, sau la care se putea renunta (terenuri de fotbal, scoli si sali de sport in zone depopulate, autostrazi care maninca bani dar nu se mai finalizeaza, sosele care se asfalteaza dar numai pe hirtie).

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate, cel putin de peste 40 de ani de cand cunosc direct, intotdeauna asa a fost, imprumuturile le-au facut conducatorii si restituirea am facut-o noi, platind cu traiul zilnic.
Si daca pe vremea lui NC am achitat 10 mld.USD, acum o sa avem de achitat de cca 5 ori mai mult.
Se pare ca niciunui conducator nu-i pasa de asta si noi ne amaram degeaba.
Cand o sa auzim de bine?

regis
| regis a răspuns:

Pai banii astia i-au furat comunistii. Cam asta ni se tot repeta prin presa si am vazut ca prinde si pe TPU.

| Hombre a răspuns:

@ Bro tot respectul pentru tine din partea mea, dar nu mai veni cu exemple "a la Petre Roman" pentru ca idiotul asta in nici nu trebuie sa mai vorbeasca. In perioada guvernari Conventiei Democrate acest papitoi in frunte cu golanul de Basescu au creat numai crize politice dupa o guvernare de 6 ani comunista si extrem de haotica. Sa mai amintim comportamentul lui vizavi de opozitia si asa foarte subreda din perioada cat a fost premier. Amintesteti (nu stiu cati ani ai ) in 1990 prima sarbatoare de la Alba Iulia dupa 40 de ani a unirii tuturor teritoriilor romanesti, si spune-mi ce comportament a avut acest golan si vagabond fata de opozitie care de fapt tocmai inaintasi acestora facuse marea unire si nici un membru al PSDR din care al carui membru era nu contribuise cu absolut nimic la aceasta. Ba din contra toti acesti indivizi din PSDR, fie erau fosti comunisti deghizati in democrati care au fost aserviti Moscovei sau parinti lor. Exemplu tatal lui Petre Roman, Walter Roman evreu rus.

mira
| mira a răspuns:

Numai fapte penale.

mariana
| mariana a răspuns:

Pedro are dreptate, aceiasi intrebare mi-am pus-o si eu si nu de acum, dar se pare ca, sloganurile electorale ce s-au tot difuzat in ultimii 20 de ani, au fost doar sforaitoare si nu au si transformat realitatea "deplorabila" pe care au gasit-o ei la venirea la guvernare ( ca tot i-au criticat pe antecesori), in ceva de vis. Se pare ca transformarea a fost de "cosmar" si acum cand ne-am trezit din "visare", ne-a ajuns scadenta. De la ei s-au "inspirat" si multi romani, care au luat credite personale mari si s-au "utilat" cu tot felul de nezdravanii, fara sa-si puna problema de unde vor plati ratele si asa mai departe.
Datoriile exista, investitii nu s-au facut intr-o "zona" care sa dea eficienta, locurile de munca au scazut in industrie si au crescut in schimb la bugetari, lucru ce ne-a adus in situatia de a nu mai avea dupa ce sa "bem apa" in prezent.
Cand populatia activa nu poate sa sustina pe cei varstnici si proprii lor copii, atunci este ceva de neinchipuit si pana nu de mult nici nu s-a pus o asemenea problema.
Viata ne va invata de acum, sa ne intindem atat cat ne tine "plapuma" si apoi viitorul va ramane curat pentru copii nostri fara datorii si obligatii care sa-i transforme in sclavii occidentului.
O seara placuta si ganduri bune pentru cei ce ne conduc ca sa n-o dea din nou cu "oistea in gard".

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Exact, ar trebui expus public cum au fost utilizate toate creditele externe si cum au decurs proiectele. Astfel s-ar sti clar pentru cine platim toti si cum a fost de fapt condusa tara. Vezi sa nu.

| Marcian a răspuns:

Banii nu au folosit la nimic.Aceasta risipa a demonstrat inca o data incompetenta guvernului.

| judgement a răspuns:

Daca dai fudita iti zic laughing

Hai sa iti dau un exemplu, tu iei de la mine 200 mil euro, ca ai nevoie, pe mine nu ma intereseaza, dar ma uit ce poti sa imi dai, si imi dau seama ca nimic, imi dau seama ca si mai tarziu nu o sa ai sa mi dai inapoi, dar nu conteaza, pentru ca eu am de parea mea fraza "vrei banii faci ca mine".

Ma uit la tine si vad ca ai cheltuieli aiurea (bugetari in plus, pensii mari, taxe mici) eu sa ma asigur ca peste cativa ani tu o sa imi dai banii cu tot cu dobanda iti zic acum, da afara, taie din salarii si pensii, mareste taxele, (sa intre bani in buget), treaba va merge pentru o perioada, cand tu faci banii pe care ti i-am dat + dobanda, eu vin si o ridic...

Problema nu se pune ca noi populatia de rand vom plateii datoria creata, pentru ca datoria deja se platestewinking si se plateste pentru banii pe care o sa ii mai primim

| sergent91 a răspuns:

Banii se duc in buzunarele celor care ne conduc.

| mary_5801 a răspuns:

Doar 20. 000 de oameni au facut greva.de ce doar atati? masurile astea ar trebui sa afecteze un popor intreg.si eu stiam ca suntem de ordinul milioanelor, nu al miilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asteptam Craciunul, ca sa taiem porcii sau incepem de pe-acu'?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Genoame, esti kriminal omule laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, numeste-ma maistru macelar si hai pe treaba.devil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numara functionarii incepind de la presedinte in jos pina la adevaratul scop al banilor unde in mod sigur mai mult de 10 % nu ajung. Restul de 90 % ii gasesti la numaratoare.