| OctavianDanielMaria a întrebat:

Adulterul se pedepseste in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adulterul nu mai este infractiune, a fost abrogat in 2006, asa ca nu se mai pedepseste penal. De asemenea nu constituie nici contraventie.
In schimb sotul inselat poate divorta, invocand adulterul, printr-un proces civil.

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal, nu. Doar de nevasta sau de soț, depinde de situatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, adulterul nu are de ce sa fie pedpsit, ca nu-i infractiune sau omor.
Este problema cuplului cum isi rezolva situatia, divortul fiind unul corect si legal, atunci cand motivul este adulterul.

| mihai69 a răspuns:

Din fericire, nu. Cel mult cu două sau mai multe soacre. Dar numai cât nu știu unele de altele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cate se vede, nup.

| Catrice a răspuns:

Dacă era asa, jumătate din țară era după gratiihee hee

| LoveSleep a răspuns:

Depinde cât de înțelegător e partenerul și ce are la îndemâna.

| Dismally a răspuns:

Nu, de ce ar fi pedepsit?

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| zilog a răspuns:

Ar trebui sa zica in loc de Romania
puscaria Romania

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ar trebuie pușcărie pe viață la asemenea bolnavi.

| LupusDei1993 a răspuns:

Poate in Evul Mediu Intunecat.

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Nu cred dar săvârșirea unui astfel de păcat va fi pedepsit de însuși Dumnezeu, judecând lumea dupa faptele sale
Doar cei ce sunt mântuiți prin Hristos, care s-au păstrat sfinți o sa scape de pedeapsa numita iad
Daca nu crezi zic... gândește-te cum a apărut omul
Nu din maimuță.
Si ea ar trebui să apară de undeva
Cum nici din pietre nu apar câini
Satan are planurile lui, vrea sa distrugă pacea
Dar Isus Hristos biruiește

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ah, mare pacat, mare pacat! Dumnezo ala care a gindit barbatul sa fie poligam pentru a insaminta cit mai multe femele si a asigura propagarea speciei, nu? Hai ca apropos de ineptia asta cu pacatul, am o mare nelamurire: cum ramane cu aia care au trait cu cateva mii de ani inainte de timplarul pletos si hipiot? Si chiar si dupa, de exemplu triburile de canibali de prin diverse insule sau triburile ascunse de prin padurea amazoniana care nu au avut legatura vreodata cu exteriorul... aia sunt pacatosi sau nu? Cine si cum ii judeca?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea am inteleg mare lucru la rapsunsul tau dar hai sa iti spun ceva
Ca vrei tu sa crezi, ca nu, Dumnezeu exista si o sa te convingi si tu
Daca vreodată o sa ajungi intr-o stare in care nu poti ieși, roaga-te. o sa te convingi sigur
Bineînțeles daca o faci din inimă
Acest Dumnezeu despre care vorbim exista si a existat mereu
Suntem prea împietriți ca sa putem vedea asta. De ce? Aglomerație, tehnologie, păcat. Lasa-le la o parte putin si gândește-te cum au apărut toate
Chiar si NASA a recunoscut ca exista Cineva care conduce totul, poti cauta pe Youtube linistit ca găsești
Exista si alte surse de informare, folosește-le
Eu va ajut cu plăcere

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

"Ca vrei tu sa crezi, ca nu, Dumnezeu exista si o sa te convingi si tu " Patetic. Si dupa colt exista un elefant roz pe care nu il vezi si nici nu il auzi, dar stiu eu.
"Daca vreodată o sa ajungi intr-o stare in care nu poti ieși, roaga-te. o sa te convingi sigur " Been there. Nu m-am rugat, ci m-am gindit ce pot sa fac sa ies. S-a intimplat sa stiu ce sa fac, in loc sa stiu acatistul nu-stiu-cui.
"Chiar si NASA a recunoscut ca exista Cineva care conduce totul, poti cauta pe Youtube linistit ca găsești " Da-mi un link de la NASA de pe site. Faptul ca exista o forta, sa zicem, care tine universul in ordine, nu inseamna ca acea forta e atit de patetica incit sa imi tina evidenta dupa fundul citor gagici ma uit avand ginduri murdare...

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu numai aceia. Cate sotii a avut Avraam? Sau ceilalti regi?
In prezent mai exista popoare unde poligamia este admisa. Aceia nu pacatuiesc? O sa zica unii ca au alta religie. Pai atunci nu exista un singur Dumnezeu atotputernic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Atotputernic in mm! Uita-te un pic in jur... P.S. Nu mi-ai dat link de la NASA. Daca eu zic ca am vazut-o pe vecina cum si-o tragea cu postasul dar nu am poze/filmari, afirmatia mea e un mare spanac. La fel si la tine. Ai zis ca NASA a zis nu-stiu-ce. NASA nu face declaratii care se pierd pur si simplu in eter...

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Dap. Impunerea monogamiei este contra Bibliei, este paganism curat.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Sau nu stiai ca Biblia este in favoarea poligamiei?

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am zis eu ceva de NASA?

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

"Cate bordeie, atatea obiceie."

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Nu, treaba e foarte clară: impunerea monogamiei este victoria păgânismului asupra Legii lui Dumnezeu din Biblie. Dușmanii poporului lui Dumnezeu erau monogami (grecii, egiptenii, romanii).

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar teoreticienii bisericilor crestine spun ca Issus a modificat felul familiei, din poligama in monogama. Cum si cand, doar acestia stiu.
De altfel despre Issus a inceput sa se scrie la 200-300 de ani dupa, daca nu ma insel.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Isus n-a discutat in evanghelii despre poligamie. Faza asta a ratat-o. La fel cum nu a zis nimic despre sclavie.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, ai dreptate, dar cei ce i-au urmat au discutat-o, iar prostimea a inghitit-o. De altfel si inainte de Hristos, dreptul la poligamie il aveau doar cei bogati.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

A, scuze. CatalinLaurentiu in schimb a venit...

| Andrei007007 a răspuns:

Dupa mine, adulterul era pedepsit cu inchisoarea pe viata + "puscarii" in toata tara.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ferice de cei orbi, ca nu zice nimic acolo de aia care poftesc la o femeie dupa ce au mirosit-o...winking

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei007007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai tocmai de asta am zis "puscarii in toata tara" rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat