| anonim_4396 a întrebat:

In Romania, legislatia permite unui barbat sa aiba mai multe sotii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper, dacă nu, voi fi nevoit să-mi încui iar cele 5 soţii în debara. Până când acest lucru va fi permis.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este permisa decat o sotie. Daca te casatoresti si cu a doua, atat timp cat prima traieste si nu esti divortat, comiti infractiunea de bigamie, citez:
"ART.376.Bigamia
  (1) Încheierea unei noi căsătorii de către o persoană căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Persoana necăsătorită care încheie o căsătorie cu o persoană pe care o ştie căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."
P.S. Bravo! Ai declarat castigator cel mai prost raspuns, dat si in bataie de joc. Este cumva alt cont al tau sau respectivul iti este prieten?

| OnuOnulică a răspuns:

Doar 1 permite atât.

| neutrino a răspuns:

Nu, dar se practica des!

| doctorandus a răspuns:

Mai multe sotii nu ai voie, dar amante poti avea cate vrei/poti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU.

| Happyjump a răspuns:

Nu,de obicei la arabi.

| BlackRaven45 a răspuns:

Din câte ştiu doar arabii au voie. Ei pot să se căsătorească cu maxim 5 soţii (asta doar dacă le poate întreţine pe toate). În România nu este permis acest lucru.