| Daniel599 a întrebat:

În urmă cu două săptămâni am primit o citație, de la poliție, in care trebuia sa ma prezint in calitate de martor pentru săvârșirea infracțiunii de "violare a vieții private". Poliția mi-a luat telefonul și am primit o dovada de "predare primire".
Cât timp poate fi reținut telefonul? Menționez că sunt NEVINOVAT

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este adevarat ce-ai spus in intrebare, cu detaliile ulterioare, politia trebuia sa se uite in telefon si apoi sa ti-l restituie imediat.
Chiar daca n-ai fost la petrecere probabil voiau sa verifice daca n-ai primit poze de la acea petrecere.
Daca ai fost ascultat ca martor trebuia sa soliciti sa-ti restituie telefonul, de altfel poti solicita si acum sa-ti fie restituit.
Doar daca erai tu invinuitul puteau sa-ti retina telefonul ca proba in proces.

7 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce s-a întâmplat? Degeaba nu-ți lu nimeni telefonul.

| Daniel599 explică (pentru DeMicUnCălător):

O fosta colega a fost filmata la o petrecere iar ea a declarat la politie ca eu stiu totul.In primul rand eu nu am fost la acea petrecere unde ea a fost filmata si in al doilea rand nu am vazut sau avut acel videoclip.Pe citatie scrie "pentru audiere in calitate de martor "

| Lupică27 a răspuns:

Daca tu stii ca esti nevinovat si ca nu ai nimic de a face cu toata tarasenia asta la militie cand vei fi pus sa dai declaratie scrii ca nu sti nimic de cele intamplate si ca nu ai niciun amestec si ca nici macar nu ai fost acolo si gata.

| Dragobeta a răspuns:

Nu iti lua telefonul daca esti doar martor.
Telefonul va ramane la ei pana la solutionarea cazului.

| MihaiMB a răspuns:

Telefonul va rămâne până la rezolvarea cazului.

| Daniel599 explică (pentru MihaiMB):

Chiar daca sunt nevinovat si pe acel telefon nu se afla nimic care ar puta fi considerat proba?

| MihaiMB a răspuns (pentru Daniel599):

Într-un fel, da, dar dacă nu se găsește nimic pe el, poți sta liniștit că nu vei fi găsit vinovat aiurea.