| Parintele a întrebat:

Inca una...si ma duc.SI la Manastirea Cozia coruptia este in floare.
Ce parere aveti, or fi multi preoti care ajung sa slujeasca cu ajutorul
banului, mitei si coruptiei?
http://www.romanialibera.ro/

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu cred ca daca esti incoruptibil nu poti detine o pozitie cu ajutorul careia se fac bani multi. Toata chestia asta cu coruptia este piramidala. Cine face bani da mai departe pe scara ierarhica pentru a-si sustine pozitia indiferent de zona unde se manifesta. Noi, romanii avem o mare predilectie pentru asta. Iata acum se impart intre partide, posturile locale, cheie din finante, vami, mediu, inspectorate scolare, etc, pentru a se procura bani pentru sustinerea altor campanii de inscaunare. Crezi ca banutii innodati in batistela batranelor si dati ca acatiste pentru sanatate nu ajuta la campanii electorale?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu trebuie sa ne mai mire nimic.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Grozaviile astea care au ca subiect "fetele bisericesti" nu au inceput ieri. Ele au radacinile in perioada dinainte de 1989. Numai ca acum au inceput sa iasa la suprafata. S-a spart buboiul. Cahhh!

| alexxx_3182 a răspuns:

Daca pentru un spatziu comercial mitropolia oltenie plateste 1500 de euro pe luna, spatziu comercial in care se dau spre vanzare lucruri care oriqm nu prea intereseaza pe nimeni... ce ar trebui sa ne mai mire? oare banii aia nu mregeau bine bagatzi in buzunarul celor care chiar au nevoie? sau e normal ca preotzii de la manastirile mai izolate sa aiba masini de teren de nu stiu cate mii de euro(tot bani de la mitropolie)? sau ti se pare normal ca un preot sa refuze sa inormanteze pe cineva pana nu este platit? sau eventual daca accepta sa vina sa faca o slujba in doru lelii? nu sunt credincios din fire dar nici ateu...nu prea cred in normele bisericesti si in ritualuri dar mi se pare ca preotzii din romania chiar nu mau au nici un dumnezeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce te miră așa de mult, corupția este pe teritoriul ei indiferent de structură, minister, etc.
Totul este posibil.
Pa, pa.

| ciprian_8384 a răspuns:

E o conspiratie utila (nu stiu daca m-am exprimat corect) si inevitabila intr-un stat corupt pentru implementarea sistemului national de coruptiei si control tongue