| neanicu a întrebat:

Eu cred ca pe vremea lui Ceausescu coruptia in vami nu era asa mare ca acum, ce parere aveti?

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Corupţia în vămi a existat, există şi va exista peste tot, în toate ţările.
E un fenomen pe care nu ai cum să-l opreşti decât prin politici responsabile.
Când pachetul de ţigări costa 4-5 lei, nu făcea nici dracu' contrabandă pentru că îl luai cu 2, 5-3 lei din altă ţară, plus transport şi toate alea, ajungeai tot acolo şi nu renta să faci contrabandă.
La fel şi în USA, cât a fost prohibiţia la alcool, contrabanda a înflorit.
Corupţia în vămi se poate diminua având în vedere necesităţile REALE ale populaţiei.
Iar pe vremea lui Ceauşescu erau alte nevoi care se suplineau prin contrabandă (vezi centrul de contrabandă Timişoara unde se găsea tot ce nu găseai în restul ţării adus de la sârbi).
Noroc.

| Adorable a răspuns:

Nu, dar nu aveai voie nici sa iesi din tara. De aceea unii inotau peste Dunare.