| Ss74jfv a întrebat:

India e o tara comunista?

Dacă nu, atunci de ce sunt aliați cu Rusia si China?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

India NU este o tara comunista si nici n-a fost. De altfel nici Rusia nu mai este o tara comunista si nici macar China nu este in totalitate, la ambele se poate spune ca sunt state cu regimuri autoritare.
Si India are relatii cu Rusia si China la fel ca multe alte tari din lume, in special relatii economice.

| RAY a răspuns:

Toată planeta are relati cu China

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Nevoia de alianțe nu ține cont de asta.

| doctorandus a răspuns:

În Constituția Indiei scrie că e țară socialistă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Socialist nu inseamna comunis.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă rog, scrie și că e țară seculară (stat laic), ceea ce pare scris la mișto.

| Mosotti a răspuns:

Rusia nu e comunista, acolo e sistem liberal, nici India nu e comunista, China e comunista. India sunt cu rusii si chinezii ca-s baieti destepti, nu se lasa calcati in picioare de SUA care se baga peste tot abuziv cand au interesul.
Asa cum e si Iranul care nici el nu e comunist.

Si e f bine sa se uneasca astia toti, sa faca piata comuna, schimb de marfuri, resurse, etc, sa nu fie sub papuc american si sa-i comande aia, asa cum ne comanda pe noi, pe UE si pe altii.
Deci toti patru au interese comune indiferent ca-s comunisti sau nu.
Au interes sa fie tari libere si sa se conduca ei in interesul lor, nu sa-i conduca altii in dezinteresul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi dau seama de unde ai scos faptul ca Rusia este comunista. Nici China nu mai e, nu in sensul in care se vorbea in Razboiul Rece.
In plus, recent relatiile India - China sunt destul de reci, chiar exista unele conflicte internationalizate, daca nu chiar internationale.
In fine, China, India si Rusia sunt niste tari pentru care jurisprudenta CEDO e ceva mult prea complex (chiar daca China si India nu au treaba cu CEDO). Dar ca idee, noi avem o alta intelegere a drepturilor omului, intelegere care pare uneori chiar fortata.
In rest, au relatii economice pentru ca au populatii foarte mari si trebuie sa le asigure cumva existenta. In plus, pe plan economic tarile astea au mai degraba un capitalism de stat decat o adevarata economie de piata, aspecte sugerate prin beneficii doar pentru unii investitori, aspect care - din nou - este absolut vetust si de neacceptat pentru Europa.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 21 ore | rigmarole14 a răspuns:
Nu imi dau seama de unde ai scos faptul ca Rusia este comunista. Nici China nu mai e, nu in sensul in care se vorbea in Razboiul Rece."

confunzi sistemul de guvernare cu economia, China e o tara cat se poate de comuista, dar are economie de piata, nu inseamna ca liderii se aleg democratic sau anumite libertati nu sunt incalcate flagrant

Rusia in mod oficial, nu e comuista, dar neoficial, alegerile numai democrate nu sunt, iar opozitia este calcata in picioare

India nu e comuista si nu a fost niciodata, insa fiecare tara are propriile interese economice si militare... sau are lideri mituiti, santajati, etc. toate tarile mari au spioni pe peste tot, sau cel putin pe unde au interese

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu confund nimic. In schimb, tu favi o confuzie de la parte la intreg. Ceea ce se intampla in China e tipicul unui sistem totalitar, sistemele totalitare nelimitandu-se doar la extrema stanga. In Rusia e inca un autoritarism.
Faptul ca alegerile nu sunt libere sau drepturile omului sunt calcate in picioare nu e o individualitate a comunismului inteles ca totalitarism de stanga. In plus, daca vrei sa despicam firul in 100, im china exista mai multe formatiuni politice care sunt subordonate partidului central.

| sparklingqueen a răspuns:

Nu,nu este, India este o tara socialista, si rusia nu e comunista, nici china nu prea.