| KillaNoFilla a întrebat:

Indicatorul stop sub semfor functional trebuie respectat?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ala e pus acolo pentru situatia in care semaforul nu functioneaza.
Si, DA: trebuie respectat, ca nu pune nimeni indicatoare rutiere de amorul artei.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Daca semaforul este functional urmezi indicatiile semnalelor luminoase ale semaforului.

Art.31. - Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, în urmatoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b);
c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulatie.