| Incubus a întrebat:

Intrebare intrebatoare(nu stiu daca voi gasi si ce caut dar macar sa incerc)
daca o persoana din romania 'pierde'(este anulat nu suspendat)carnetul de conducere dar si dreptul de mai da examenul pentru cel putin un an poate da examenul de conducere si obtine carnetul in italia(in perioada in care nu are voie in romania)? Intreb pentru ca stiu ca legislatia rutiera italiana este mai ingaduitoare ca cea romana(nu stiu si cat de ingaduitoare insa)
multumesc anticipat pentru toate raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Asdfghshds a răspuns:

Conform normelor EUROPENE care sunt in vigoare privind legislatia rutiera nu ai voie. Daca statul roman ti-a suspendat permisul pentru x perioada, la fel v-ei aparea si in registrul italian. mai nou au toate legatura de cand ne-am "mutat" in europa si comunicarea e mai avansata acum.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt lucruri distincte între a pierde un permis de conducere și suspendarea lui.
Titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o decizie judecătorească rămasă definitivă pentru o infracțiune (care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârșită ca urmare a nerespectării regulilor de circulație, permisul de conducere a fost obținut cu încălcarea normelor legale, permisul de conducere a fost obținut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârșirea unei infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice) care pe lângă răspunderea penală atrage și anularea permisului.
A pierde nu înseamnă anulat, da?
Permisul suspendat dă voie titularului să mai dea un nou examen pentru a reintra în posesia lui după un termen de 60 de zile dacă acumulează maximul de puncte amendă 15 în mai puțin de 12 luni calendaristice.
În Italia v-a trebui să dai declarație pe propria răspundere că nu ai mai avut permis de conducere, vei fi verificat, așa că nu te juca.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

Daca persoanei aceleia i-a fost anulat permisul, mai bine ar sta linistita in banca ei, si nu s-ar mai urca niciodata la volan sa mai faca si alte prostii, eventual sa omoare niste oameni. Nu cred ca i-a fost anulat permisul degeaba.

Nu toata lumea trebuie sa aiba permis de conducere.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Suntem si noi ca si Italia in U. E.

| LittleandLiars a răspuns:

Buna vreau sa te intreb pe tine in mod special cevabatting eyelashes

Cum ai scris numele tau de la TPU cu galben

Trimite mesaj

pls

| Incubus explică:

@multumesc legiuitoarea, cred ca am fost destul de clar si eu in intrebare cu privire la 'pierderea' permisului si nu te ingrijora ca nu despre mine este vorba multumesc pentru raspuns