| Kingstone97 a întrebat:

Am carnetul de conducere suspendat. Vreau sa stiu daca pot cere o copie a carnetului de la rutieră.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este suspendat dreptul de a conduce pe drumurile publice.
Poti cere o copie, nici o prevedere legala nu interzice aceasta, dar ma intreb la ce iti foloseste, in perioada de suspendare nu poti conduce, in mod legal, pe drumurile publice, fapta ar constitui infractiunea prevazuta la art.335, alin.2 Cod penal.

| Simpatic a răspuns:

Si ce vrei sa faci cu copia? Iti trebuie la angajare sau ceva?
Nu ai cum sa obtii copie de la politia rutiera pentru ca ti-a fost suspendat iar ei nu fac "xerox" la cerere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti cere nimic, ca nu ai acest drept!
Daca carnetul este suspendat NU ai voie sa conduci deloc, pe toata perioada cat permisul este suspendat.
Cand a tercut suspnedarea, mergi si-i iei permisul inapoi si abia atunci poti sofa.