| KillaNoFilla a întrebat:

Intrebare pentru cei ce stau la bloc. Poate parca ori si cine pe strazile de langa blocuri(nu cele pietonale) sau doar locatari din zona?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Locatarii, daca au loc de parcare cumparat de la primarie, si marcat cu numarul lor de masina
altfel... cum poate cineva sa verifice ca stai sau nu acolo?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de proprietate. Marea majoritate a parcarilor dintre blocuri sunt proprietate publica, caz in care poate parca oricine. Parte din acestea sunt inchiriate de la primarie si marcate ca atare (cu vopsea, cu bariere, cu blocatoare speciale etc). Intrucat la blocurile recent construite, la eliberarea autorizatiilor de construire dezvoltatorului i s-au impus conditii legate de locurile de parcare, acestea detin de obicei parcari private, insa si la acestea, in cele mai multe cazuri, accesul este restrictionat. La fel se intampla si in cazul cladirilor vechi, care au curti interioare, unde din nou fiind vorba de o proprietate privata, chiar comuna, nu pot parca decat proprietarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cand nu e vorba de locuri de parcare inchiriate de la primarie, logic ca poate parca oricine

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu este un loc de parcare platit, are oricine dreptul sa parcheze acolo, indiferent unde locuieste.

Eu nu suport cand il aud pe cate unul "pai eu locuiesc aici de 20 de ani, deci e locul meu" sau "e in dreptul curtii mele, deci e al meu".

Un loc de parcare iti apartine numai daca-l platesti. Altfel este domeniu public si accesibil oricui, iar faptul ca cineva parcheaza de obicei acolo nu-i da absolut niciun drept asupra acelui loc.

| DennisW a răspuns:

Daca e vorba de locuri nemarcate, poate parca oricine.
Daca e vorba de atribuirea locurilor primariei, in principiu ar trebui alocate celor de la blocurile adiacente. Dar in realitate nu se intampla chiar asa, dupa cum vrea ADP-ul...