Întrebare recomandată | puscahoreangaion a întrebat:

Poate functiona o asociatie de locatari fara comitet executiv, doar avand presedinte de bloc si responsabili?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.230/2007, citez:
"ART.21.(1) La adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor acestora şi durata mandatelor lor. Dacă dintre membrii asociaţiei de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociaţiei de proprietari, persoană fizică ori juridică de specialitate, pe bază de contract sau convenţie de prestări de servicii.
(2) Cenzorul sau membrii comisiei de cenzori trebuie să aibă cel puţin studii medii şi pot depune, dacă adunarea generală a asociaţiei de proprietari hotărăşte astfel, într-un cont bancar al asociaţiei de proprietari, o garanţie suficientă şi îndestulătoare, pe baza unui contract de garanţie încheiat în acest sens. Cuantumul garanţiei nu poate fi mai mic decât media anuală a totalului cheltuielilor lunare ale asociaţiei.
(3) Preşedintele asociaţiei de proprietari este fie candidatul care va obţine cel mai mare număr de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin voinţa sa şi a majorităţii proprietarilor din cadrul adunării generale. Preşedintele, în situaţii deosebite, poate numi temporar dintre membrii comitetului executiv un vicepreşedinte căruia îi poate delega atribuţiile sale."
Fata de aceasta prevedere imperativa a legii rezulta ca este obligatorie alegerea unui comitet executiv. De asemenea, unele activitati/actiuni pot fi exercitate numai de comitatul executiv.

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

NU, comitetul executiv este forul decizional, deci este obligatoriu sa existe dpdv legal

| stefan1234567 a răspuns:

DA!

| hackvl1 a răspuns:

Nu