| Vlad89NN a întrebat:

Intrebare Site Jocuri Flash - rog sa imi raspunda cei ce cunosc legile sau detin un astfel de site.
momentan mi-am facut un site pe care am multiple jocuri flash care sunt preluate de pe diferite site-uri, ce vreau sa intreb e in ce masura am dreptul sa le folosesc pe site-ul meu si daca apar sau pot aparea probleme legale din cauza asta, nu intentionez sa folosesc continut piratat sau alte forme de piraterie si hosting la continut ilegal pe site, de asta intreb.

Răspuns Câştigător
| SandraM a răspuns:

Daca cei de la care le iei au pusa sursa publica, e ok. Daca nu, nu e ok. Verifica-le TOS-ul. Pot aparea probleme legale, insa de obicei ti le da jos hostul la cererea dataceneterului, dupa ce primeste notificare de la detinatorii drepturilor de autor.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu nu ai dreptul de a pune la dispozitia altora orice continut care nu este gratuit sau asupra caruia nu detii dreptul de autor.
La cererea celui care detine dreptul de autor ai putea fi obligat sa platesti daune sau chiar sa fii cercetat penal si pedepsit daca se constata ca fapta ta este infractiune.