| denidenisa98 a întrebat:

Intrebarea mea este - un pensionar gradu 3 de invaliditate care lucreaza cu contract individual de munca cu timp partial de 4 ore pe zi are dreptul sa infiinteze o intreprindere individuala fara sa -i influienteze decizia de pensionare?
pentru cel mai clar raspuns dau

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa stii ca pensionarii de invaliditate (cu unele exceptii dar care nu privesc pensionarii cu gr.III) sunt supusi revizuirii, la perioade cuprinse intre 1 an si 3 ani. La o asemenea revizuire s-ar putea constata ca poate lucra mai mult de 4 ore, astfel ca este sanatos si pensia i-ar fi anulata. Altminteri nimic nu interzice ca un pensionar de invaliditate de gr.III sa infiinteze o intreprindere individuala. Numai bine!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti angajat cu 4 ore la o alta firma fiind, in acelasi timp, pensionat de invaliditate gr.3 si apoi iti deschizi o II( in care intreprizatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale (II) este asigurat in sist. public de pensii si alte asig.sociale,inclusiv de sanatate) nu crezi ca, la o eventuala verificare, faci dovada deplina ca esti sanatos si ca poti munci 8 sau mai multe ore? Verificarea se face foarte simplu, pe calculator!

| Elsenior a răspuns:

Mi se pare ca poate, fara sa-i influenteze decizia de pensionare, dar mai bine o face pe numele nepotului, sotiei, copilului... sa iti explic si de ce : daca o firma are angajati cu incadrati in grad de invaliditate nu mai plateste anumite taxe. si asa ca mai bine el doar finanteaza, si doar se angajeaza la firma " lui " pentru ca, ca director, e mai aiurea, sper ca ti-am fost de folos