| xil a întrebat:

Intrebarea mea este urmatoarea:
S-a finalizat construirea unei case de locuit cu parter + mansarda, cu un singur apartament. Este neaparat necesar intocmirea a doua procese verbale si anume:
1. Pv. de receptie la terminarea lucrarilor si 2. Pv. de receptie finala
sau:
se poate intocmi un singur proces-verbal, sa zicem, de receptie la terminarea lucrarilor, in care insa s-ar inscrie si valoarea finala a lucrarilor executate?

Art. 40 al H.G. nr.273/14 iunie 1994 privind aprobarea Regulamentului de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora cere aceste doua anexe, insa in acest caz nu exista un investitor si un executant separat, casa fiind construita de proprietar!

Sper ca raspunsurile Dvs. sa respecte cerintele legislatiei. Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am cunostinta de nici o prevedere care sa modifice prevederile Regulamentului de receptie si nici in acesta nu se face distinctie intre situatiile cand executant este un tert sau este chiar proprietarul casei, asa ca va trebui sa inchei cele 2 procese verbale.