| Ukaya a întrebat:

Iohanis a facut alianta cu psd sau n-am inteles eu bine?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai inteles bine, Presedintele nu poate face alianta cu nici un partid, este obligat sa fie echidistant.
Doar partidele se pot alia, probabil este vorba de o alianta a PNL cu PSD, desi nu cred ca o sa se faca. Probabil este vorba ca PSD sa voteze guvernul condus de premierul desemnat.

| Werrich a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este atât de echidistant încât a participat la Congresul PNL și face lobby pentru PNL prezentându-l drept mântuirea?

| Violleta2022 a răspuns:

Iohannis este presedintele tarii, baiete!
El nu poate face alianta cu nici un partid politic!
Un partid poate face alianta numai cu alt partid politic!

Te rog, lasa politica in pace, daca nu o intelegi, sa comenteze un adult care o intelege si stie ce se intampla.

| Wr3nch a răspuns:

Nu Iohannis ci PNL.

| Werrich a răspuns (pentru Wr3nch):

Iohannis este PNL
"Decizia de a-l propune pe Nicolae Ciucă premier nu a fost a PNL, ci a lui Iohannis. PNL nu mai există, este prelungirea fără voință a lui Klaus Iohannis (…) România e o țară democratică în care nu guvernăm prin ordin, prin disciplină miitară, ci prin dialog, transparență, dezbatere", a mai spus Orban.

| Frank51 a răspuns:

Cărțile sunt jucate, noi suntem spectatorii care aplaudă sau huidiesc, am obosit să mai sper la ceva pozitiv, dacă un om este deștept va pleca de urgență din România, mai bine venetic decât argat la securicii, cum zicea cineva sad

| MariaEElena0505 a răspuns:

Și in Germania a existat alianță între opoziție. Ideea e ca generalul Ciuca, cel desemnat..este super ok. Foarte serios, cu o istorie lunga și frumoasa, dar grea profesional.

| ruddy a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Si eu in momentu acesta am o parere buna de Ciuca, dar pana la urma si el ii doar o marioneta, daca nu o sa faca ce va vrea partidul, nu o sa fie prea mult in aceasta functie.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru ruddy):

Stiu. Sper însă sa fie totul ok. M-am saturat de toată situația aceasta. De toți acești oameni care mor. Vreau doar sa ne revenim la normal, chiar dacă asta ar însemna o stare de urgenta. Însă aceasta stare nu se poate da fără un guvern, asa ca sper sa avem unul cât se poate de rapid.

| PiouelPol a răspuns:

Asa cum nu ai facut tu alianta cu prostia si penibilul laughing))))