| RAY a întrebat:

Isi pun romanii o speranta mare in presedinte? Eu cam vad ca da, atunci de ce sa nu aiba presedintele putere absoluta in stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca o mare majoritate nu stiu concret atributiile constitutionale ale Presedintelui si de aceea spera si se asteapta sa faca mai mult decat ii permit acestea.
Si in nici un stat democratic Presedintele nu are puterea absoluta, nici macar in SUA.
Separatia puterilor intr-un stat democratic nu permite puterea absoluta a uneia dintre puteri, in cazul expus a puterii executive.

5 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romanii care nu sunt bine informati cred ca presedintele intr-un stat capitalist are aceiasi putere ca un rege dictator s-au ca Kim Jong-un, Vladimir Putin, Donald Trump, Abu Bakr al-Baghdadi liderul ISIS, de aceia romanii isi pun speranta in el cand de fapt se pacalesc singuri.

| Stropdeploaie a răspuns:

Daca vrei presedinte cu putere absoluta du te in Rusia. happy

| RAY explică (pentru Stropdeploaie):

Nu vreau, dar vad ca uni asta cred ca presedintele are putere absoluta

| Stropdeploaie a răspuns (pentru RAY):

Este doar o propaganda a mass mediei!

| tanasevlad91 a răspuns:

Noi suntem repulica,practic presedintele are doar rol onofiric si extern in realtiile cu celelalte state ale lumii,el nu poate lua nici dezici si nici nu poate face mare lucru,aceste lucru este impartit intre camera deputatilor si parlament,la el doar ajung deciziile luate de ei,iar el doar le semneaza,pentru a putea avea putere absoluta ar trebui sa fie monarhie precum Anglia sau se schimbe Romania din republica democratica in republica federala,precum modelul Germaniei, posibil sa gresesc, sau sa confund anumiti termenti, dar cam acesta este principul, si eu sunt de parere cu tine, dar sunt sigur ca cei 300 de parlamentari, plus cei 38 de mi de consilieri regionali, locali, si etc, nu vor fi de acord, caci ar ramane fara locuri de munca si fara puterea de a se ridica si a fura prin coruptia de care dau dovada, strict parerea mea