| Furnicuta000 a întrebat:

La absolvirea scolii postliceale de asistenti medicali trebuie neaparat sa ai diploma de bac in original si foaie matricola in original? Ma refer la absolvire nu la inscriere. De ce nu se accepta si legalizate daca se accepta certificat de absolvire a liceului pentru cei care nu au luat bacul? Scrie undeva in vreo legislatie lucrurile astea? In regulamente de scoli nu am gasit aceste informatii si nici pe google. Stie cineva? Intreb aici, nu ma puneti sa intreb in alta parte

1 răspuns:
| Dragobeta a răspuns:

Ciudat este ca poti sa intri in scoala fara diploma de bacalaureat.
Da, este nevoie de actele originale. Si nu cred ca obtii certificat de absolvire daca nu ai si bacalaureatul promovat. Daca da, am sa ma feresc sa mai merg la vreun cabinet medical.
Legalizarea aia o faci tot dupa actul original. Poti sa ai o copie acasa dar la scoala duci originalul. Intrebi acolo daca nu poti lasa o copie legalizata dar care va fi confruntata de ei cu originalul.