| GEORGEL2012 a întrebat:

La angajare este necesara adeverinta de studiu?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, depinde de firma si de post.
In general este necesar, pentru ca pe baza adeverintei, te poate incadra la un salariu minim pe economie mai mic sau mai mare, in functie de studii.

De asemenea pot sa existe anumite cerinte de studii pentru anumite posturi. Gen nu poti sa angajezi un medic, fara diploma de la medicina sau ceva asemanator.

De asemenea pot sa existe diverse deduceri de taxe cu privire la job=ul respectiv (daca este in it, daca este intr-o zona defavorizata, chestii din astea).

In anumite situatii se pot acorda si anumite ajutoare.

Deci, depinde. Daca esti zilier, nu e importanta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt necesare acte de studii, in functie de cerintele angajatorului - diplome de studii, certificate de calificare, etc. Pana la primirea diplomei este buna si o adeverinta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde te angajezi si ce cerinte are angajatorul