Întrebare recomandată | MoldovanuSergiu a întrebat:

La ce distanta trebuie construita o casa cu etaj de la hatul veciului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in regulamentul de urbanism nu este prevazuta o alta distanta atunci, conform Codului civil, trebuie sa fie la cel putin 60 cm. De asemenea trebuie ca picatura stresinii sa cada pe terenul tau si distanta de vedere sa fie de cel putin 2 m.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe variante, distantele difera in functie de situatia de la fata locului. Conteaza daca vecinul are sau nu o constructie acolo, conteaza adancimea fundatiei lui, daca ai sau nu vedere directa sau indirecta spre proprietatea lui, daca ai sau nu acordul lui pentru a construi mai aproape sau chiar pe hotar, daca ai panta de acoperis spre el etc.

| onasis1961 a răspuns:

După noul regulament de urbanispm la cel putin 70cm de hotar sau cu acordul scris al vecinului chiar pe hotar.