| mariusalex2019 a întrebat:

Daca am la etaj ferestre (ferestrele sunt paralele cu hotarul) iar distanta dintre hotar(gard) si casa este minim 2.30 metri am incalcat vreo lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai incalcat nici o lege. Conform Codului civil, citez:
ART. 615. Distanţa minimã pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie pãstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrãdit sau neîngrãdit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrãri ce ar fi orientate cãtre acest fond.
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrãri neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţã mai micã de un metru.
(3) Distanţa se calculeazã de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, dupã caz, pe linia exterioarã a balconului, pânã la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrãrilor neparalele, se mãsoarã tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrãrii de linia de hotar şi pânã la aceastã linie."

2 răspunsuri:
| mariusalex2019 explică:

Tu vezi de treaba ta, daca aberezi cu clasele mele.