| LanguageMaster a întrebat:

La noi în România de ce nu găsești cărți pe tematica armelor și armurilor medievale?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cum sa nu gasesti? In Romania gasesti orice. Cum de nu gasesti carti foarte bune traduse in romana, pe tema asta, vrei sa spui. Simplu, nu se pot traduce carti pentru un public restrans; nu renteaza traducerea. Invata engleza, invata sa citesti in engleza la fel de usor ca in romana.

| anonimaalee29 a răspuns:

In Romania cartile nu sunt cautate, sunt cautate doar telefoanele nou aparute. Romanii nu citesc, mai rar cate un elev sa citeasca ceva in afara scolii si cam atat. Incearca sa cauti pe la biblioteca la istorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Adevarat. Dar exista carti in format electronic, de-alea se gasesc si gratuit sau la preturi extrem de mici ($1). O simpla cautare pe Google te duce la ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Pentru că în România singurele cărți promovate sunt cele de literatură și a unor autori uzați moral, iar informațiile de care OP întreabă se găsesc și pe internet.