| LanguageMaster a întrebat:

Legea din România prevede că o companie cu cifră foarte mare de afaceri trebuie să fie SRL sau SA?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere, poate sa aiba orice forma juridica dintre cele prevazute in L.31/1990, a societatilor comerciale, respectiv SRL, SA, SNC, SCS sau SCA.

1 răspuns:
| ASDW4LIFE a răspuns:

Nu. SRL e o companie,, societate cu răspundere limitată,, iar un SA e o societate pe actiuni. Daca exista si alte tipuri de companie nu e obligatoriu sa fie SRL sau SA.