| oprescudorin11 a întrebat:

Legile organice ale Romaniei (in diverse domenii) sunt suficient de explicite asa incat sa nu aplice contrariul legii?
Cum este in alte tari?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general sunt explicite si doar necunoasterea, reaua credinta sau nepriceperea unora ar putea duce la aplicarea lor gresita. De aceea exista caile de atac precum si controlul de constitutionalitate, recursul in interesul legii si deciziile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept.
Nu cunosc in amanunt legislatia altor tari dar este cam la fel ca la noi.