| CainePeVine a întrebat:

Lucrez in sistemul bugetar ca asistenta medicala(Spitalul Sf.Stefan) si in data de 23 decembrie 2010 mi-am depus dosarul de pensionare, uzand de prevederile OUG.144/2008 art.22,cu intentia si acordul unitatii de a-mi continua activitatea si dupa primirea deciziei de pensionare, prin cumularea pensiei cu salariul(deoarece conform legii, pensia mea nu depaseste salariul mediu pe economie).
In data de 22 martie 2011 am fost informata de catre seful biroului Runos al spitalului ca datorita unei noi legi aparute in ianuarie 2011 (?), nu mai pot face cumul de salariu cu pensia si mi se va desface contractul de munca.
As dori sa aflu de ce, daca cererea mea este din 23 decembrie 2010, nu beneficiez de legislatia existenta la acea data?
Va multumesc

! Nu este intrebarea mea; eu doar am postat-o!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca privesti reincadrarea dupa pensionare ca un drept fundamental, caruia ii corespunde obligatia unitatii de a te reincadra, ori nu este chiar asa. Reincadrarea este doar o posibilitate, ramanand la aprecierea unitatii sa te reincadreze ori nu, in functie de conditiile concrete si unitatea nu poate fi obligata sa te reincadreze. Se pare ca seful respectiv a facut referire la reglementarile privind reducerea numarului de paturi in unitatile medicale. Numai bine!

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Ioandelasal sre dreptate [ nunumai pentru ca este un jurist ff bine din cite stiu ] deci te a informat ff bine apoi daca vrei sa lucrezi poti sa te incadrezi la privat [din cite stiu eu ] doar asa iti permite legea [si sotul meu a lucrat la stat si a iesit la pensie si lucreaza la privat pe 600 de ron impozabili dar nu a avut de ales. bafta [ nimic nu mai merge in ROm doar stii] sau nu pentru noi cei multi succes

| sonya a răspuns:

Mda ce pot sa zic. Asa este conform noul Cod al Muncii pensionarii nu mai pot cumula salariul cu pensia. In momentul de fata nimic nu este concret. Probabil dosarul a fost aprobat in 2011 si se supune atunci legii aprobata in ianuarie. Chiar daca cererea este in decembrie facuta, conteaza data de aprobare a dosarului. Parerea mea. Succes!