| stefstefansteff123 a întrebat:

Lucrez la un magazin de electrocasnice, patronul în fiecare seara ne ia banii iar noi ziua nu avem cum sa dam rest. Este normal asa ceva? Ce as putea face? Ca m-am saturat sa trebuiască sa trimit oamenii sa schimbe banii în alta parte și parca suntem obligați de lege sa avem sa le dam rest.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal, daca nu lasa bani pentru rest, macar la 2-3 clienti ori sa aduca acei bani la deschiderea magazinului.
Vorbiti toti cu el si explicati ca nu face bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si el e obligat prin lege sa nu lase prea multi bani in casa.

| mihai69 a răspuns:

Încurajați plata cu cardul.
Așa scăpați de grija de a mai da rest.

| carevaescu a răspuns:

Păi ar trebui să vorbești cu el despre asta. Încearcă să îl faci să înțeleagă că așa poate pierde clienți. Dă-i exemple concrete.
Că ia banii seară este oarecum normal. Că nu se asigură că aveți bani de dat rest dimineața asta nu e normal.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu stau in America, Uneori dimineța mă opresc la Starbucks să-mi iau o cafea. Iar cănd dau să plătesc cu o bacnotă mai mare, de 50 sau o sută și caserița n-are să-mi de-a restul. Se scuză și imi dă cafeaua pe gratis.
Patronul tău ar trebui să găsească o soluție la problema asta. Să aibă un capital mic special pentru situația asta

| adryang78 a răspuns:

Este un pic forțat, dar nu ilegal, dacă la asta te referi. Pe de altă parte, dimineața ar trebui să alimenteze "tejgheaua" cu bani pentru rest, care se trec în registrul de casă.

| Pitbull27 a răspuns:

Nu este normal absolut deloc, sau este normal dacă el a doua zi la prima oră alimentează casa de marcat cu banii de care aveți nevoie!

| Mefx01 a răspuns:

Vorbește cu șeful tau, sa lase în fiecare seară 300 de lei sau 200 pentru rest, adică eu am lucrat la un magazin general și aveam la închidere de tura 100 de lei, 50 de lei de 5 lei și 50 de lei de 1 leu... Și când făceam încasări ii puneam la loc