| Girly97 a întrebat:

M-am saturat sa imi opreasca banca 5lei comision pentru ca firma care vireaza salariul are cont la alta banca. O solutie chiar nu exista? Este vorba despre un venit!

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ba da! Sa-ti faci cont la banca la care este firma. Sau incearca la ING. Mi se pare ca au o asemnenea optiune fara comision.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o solutie, foarte simpla chiar... te muti la alta banca

| Panamax a răspuns:

Ti-a oprit o singura data si te-ai saturat deja?

| Iote a răspuns:

Este comisionul pentru tranzactia facuta. Incasare de la firma ta, plata catre tine. Oamenii aceia nu lucreaza gratis asa cum nici tu nu o faci. 5 lei pe luna? Cat arunci pe tigari si berica?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există. Și banca trebuie să trăiască, căci îți face un serviciu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sunt si banci care nu au comision la incasare, cum ar fi ING sau Raiffeissen.

Bula
| Bula a răspuns:

Banca iti ia comision dupa orice miscare in/din contul tau, mai putin intre conturile tale de la ei.
Totodata, mai ia comision pentru intretinerea contului, pentru card etc. etc.
In concluzie: banca traieste din bani.

| Atotstiutorul a răspuns:

Te duci frumos la hr, le spui unde sa iti vireze banii, preferabil intr-un cont care nu are comision si gata. daca nu vor te duci la itm sau deschizi proces!

| Sonia822 a răspuns:

Ba da, sa-l inchizi p-asta si sa-ti faci cont la banca cu care a negociat angajatorul.
Dar poti sa vaci si altceva, cerere scrisa, si cere sa ti-i dea in plic. Asa nu platesti comisionul de administrare anual si orice alt comision o mai exista.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Negociaza cu angajatorul sa plateasc comisionul, haha.

| Girly97 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scuza-ma dar eu caut o rezolvare mai amiabila, nu sa incurajez angajatorul sa faca ceva ilegal.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Girly97):

Am zis eu de ceva ilegal? Angajatorul negociaza cu banca si iti plateste toate comisioanele aferente, sumele astea fiind trecute la cheltuieli si, implicit, neimpozabile. Pe linga asta, cit ai salariu, 100 de lei ca sa te doara capul de aia 5 RON comision? Schimba banca! Tu ai cumva cont la BRD sau BCR?

| RAY a răspuns:

Inseamna ca castigi putin daca te enerveaza o suma de 5 ron