| AC4S4 a întrebat:

Ma uitam la o emisiune pe TVR si se uita un jurnalist peste CV-ul unui consilier din guvern, care "nu avea facultate". Consilierul a trecut in CV ca are studii universitare, iar la intrebarea reporterilor a specificat clar ca nu a trecut nimic despre licenta in CV pentru ca nu o are, insa studiile de 4 ani le-a terminat.
Profesionistul jurnalist se uita apoi din nou pe CV si spune "incredibil, consilierul are doar 12 clase".

Am tot vazut in ultimul timp certuri pe tema asta, ca daca n-ai licenta cum indraznesti sa spui ca ai facut o facultate?

Din punct de vedere legal si moral, e in regula sa spun ca am absolvit studiile universitare, fara sa specific ca nu am luat licenta?
O paralela ar fi: e in regula sa spun ca am absolvit studiile liceale, fara sa specific ca nu am luat bacalaureatul?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"e in regula sa spun ca am absolvit studiile universitare, fara sa specific ca nu am luat licenta?"

liniștit, nu e o minciună ci adevăr (dacă e cum zici)

| Catrice a răspuns:

La liceu primești diploma de 12 clase și fără bac. La facultate nu primești diploma de "absolvire" aka de licență fara sa fi susținut licența.

| Panamax a răspuns:

Oricum ziaristii nostri in proportie de 95% sunt niste imbecili vanduti.Sunt in stare sa-si vanda si parintii pentru mai multa audienta.Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg nici macar nu si-au terminat studiile universitare.
Fabricile noastre de diplome ar trebui regandite.

| zilog a răspuns:

Https://youtu.be/JVkqDAP7gAk
CONSILIERII MANELIȘTI AI LUI Traian Băsescu? cum erau
Dar fata lui trimisă în Guvernul Europei ca să ne reprezinte