| Marian6388464 a întrebat:

Mai este valabil permisul de a1 după 18 ani, dacă eu nu vreau sa dau de alta categorie?
Dau fundă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere obtinut este valabil pana este anulat dar va trebui sa-l preschimbi dupa o perioada, avand si o valabilitate administrativa, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a)5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."
Asa fiind permisul de categoria A1 este valabil timp de 10 ani de la obtinere, dupa aceea trebuie preschimbat cu altul, fara a fi necesara o noua examinare, doar examen medical.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Permisul in sine nu este valabil, dar vei obtine unul valabil, dupa ce iti faci fisa medicala si te prezinti la serviciul de permise, pentru preschimbare permis.
Nu trebuie sa mai faci scoala, faci doar dosar pentru eliberarea unui nou permis A1.