| kevin9 a întrebat:

Mai intra in carantina cei care vin din alta tara?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Din pacate carantina este obligatorie nu doar in Romania ci in mai toate tarile din lume care au cazuri de coronavirus, fiind un element vital ca sa tinem la distanta pentru 2 saptamani, pe toti cei care (posibil) vin cu virusul.

| FreddieM a răspuns:

Nu-i mai buna testarea omului pe loc?

| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Avand in vedere ca perioada de incubare e de 14 zile nu are niciun rost testarea pe loc decat daca esti bolnav in momentul ala

| Violleta2022 a răspuns (pentru FreddieM):

Daca cel care intra in tara s-a infectat in ultimile 24 de ore, pe drum, nu apare la testare, dar apare dupa cateva zile. De aceea se cere carantina, ca sa nu scape nimeni.

| Apokales a răspuns (pentru FreddieM):

Plus de asta nu-s in stare sa-i testeze pe cei din tara, dar apoi cand vor veni cu un val urasi de persoane la granita, iar tu nu ai capacitatea de a-i testa pe toti. Care mai este rata de testari pe zi?