| LanguageMaster a întrebat:

Măsurile de siguranță se pot lua numai față de persoanele care au comis fapte prevăzute de legea penală sau și față de cei care au comis infracțiuni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele doua sunt aproape sinonime.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 15.Trăsăturile esenţiale ale infracţiunii
  (1) Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o.
  (2) Infracţiunea este singurul temei al răspunderii penale.
ART. 107.Scopul măsurilor de siguranţă
  (1) Măsurile de siguranţă au ca scop înlăturarea unei stări de pericol şi preîntâmpinarea săvârşirii faptelor prevăzute de legea penală.
  (2) Măsurile de siguranţă se iau faţă de persoana care a comis o faptă prevăzută de legea penală, nejustificată.
  (3) Măsurile de siguranţă se pot lua şi în situaţia în care făptuitorului nu i se aplică o pedeapsă."
Asa fiind masurile de siguranta se pot lua in ambele cazuri.

2 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Cât de lovit să fi ca să pui o asemenea întrebare?
Păi tu ce crezi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin măsuri de siguranță?
Cine le poate lua? Cine le ia?