| anonim_4396 a întrebat:

Măsurile de siguranţă se aplică persoanelor ce au săvârşit fapte prevăzute de legea penală, nejustificate, cu scopul de a înlătura o stare de pericol şi a preveni săvârşirea de noi astfel de fapte. Ele au rol preventiv şi se deosebesc de pedepse, care au rol represiv. Se aplică doar dacă s-a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală, nefiind condiţionate de aplicarea unei pedepse.

Detalii: https://legeaz.net/dictionar-juridic/sanctiuni-penale
In acest caz se aplica si avertismentul!? Are legatura cu cazierul judiciar si cu certificatul de integritate comportamentala!?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 108.Categoriile măsurilor de siguranţă
Măsurile de siguranţă sunt:
a) obligarea la tratament medical;
b) internarea medicală;
c) interzicerea ocupării unei funcţii sau a exercitării unei profesii;
d) confiscarea specială.
e) confiscarea extinsă."
Asa cum ti-am mai spus avertismentul poate fi o sanctiune contraventionala si acesta nu se trece in certificatul de integritate comportamentala.
Nu stiu ce n-ai inteles, de 3 ori ti-am explicat asta si vad ca tot mai pui intrebarea, desi spui ca nu-i pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok va multumesc mult

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Trimite-mi si mie de unde sa ma informez cu legea ca sa nu o mai incalc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Gasesti Codul penal in multe locuri pe internet, cauta cu Codul penal actualizat 2022.
Tot asa gasesti si legea 118/2019.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult!

| Violleta2022 a răspuns:

Avertismentul si masurile de siguranta se iau impotriva celui care a facut un rau, ca sa nu recidiveze.
Banuiesc ca ti-a intrat masiv grija in cap, dupa ce ai facut boacana mare, ca acum suflii si-n iaurt.
Inveti sa respecti legea si sa nu mai calci pe bec, ca de data asta se pun in aplicare si pedpsele cu care ai fost numai amenintat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Deci o sa mi se inscrie in certificatul de intgritate comportamentala daca daca e doar un avertisment scris!?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

M poti lamuri te rog frumos!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este simplu: daca ai deja cazier penal, inseamna ca ai facut belele legale mari si daca ai primit deja un avertizment, inseamna ca Politia este deja cu ochii pe tine si la prima abatere cat de mica ar fi, ti se pune in carca si pedeapsa anterioara pe care nu ai executat-o doar ai primit-o ca avertizare.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

E singura mea boacana, un avertisment! deci nu mise trece in certificatul de integritate comportamentala!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca ti se trece, ca eu nu am de unde stii cat de grava a fost boacana si ce implicatii legale are ea.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da vb serios am ciupit fete prin oras si ma prin politia. dar acum regret amarnic si e doar un avertisment cu 0 lei

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Acum ca ti am spus ajuta-ma! Daca se trece sau nu!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca se trece, fiindca trebuie sa existe undeva dovada ca ti s-a dat acest avertisment legal.
Si la prima abatere cand repeti greseala, ti se da pedeapsa.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Este la politie acel avertisment mi-a aratat hartia ca e avertisment cu 0 lei

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

I-mi pare rau pentru tot!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu am auzit de la cineva ca avertismentele nu se trec pe nicaieri nici in certificatul de integritate nici in cazier!

| Wr3nch a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa spui pentru ce ai primit avertisment?

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Intreb asa la general! Ca varul meu are nevoie sa stie!