Întrebare recomandată | ValentinVL a întrebat:

Mi-a expirat buletinul de 1 an de zile, sunt in Italia si din cate stiu nu pot calatori cu avionul apare Romania. Se poate schimba buletinul la ambasada Romaniei din Roma sau ma duc degeaba acolo?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate sau poti obtine o procura de calatorie pana in tara si in Romania cu un cost redus iti schimbi buletinu

| MissADEEL a răspuns:

Nu în Italia stau, dar eu am avut probleme, nu am putut să îmi fac buletin decât provizoriu și al țării respective (unde stau). Cred că e similar și la tine.
Poți să te duci la ambasada României din Roma pentru a cere un titlu de călătorie, valabil 30 de zile. Costă 65 de euro. După, cel mai bine e să îți faci buletinul românesc în România.
Pentru a obține titlul, ai nevoie de buletin sau de pașaport, chiar dacă sunt expirate, în original și copie. Ia și certificatul de naștere românesc cu tine, nu se știe niciodată.

| Coradrian a răspuns:

Pt. a putea calatori cu avionul, poti sa folosesti cartea de identitate a rezidentei fara a prezenta buletinul. Dar din cate stiu se da o declaratie pe propria raspundere ca aceasta calatorie are ca scop schimbarea buletinului in Romania. Cartea de identitate a cetateanului roman, se schimba numai la adresa de domiciliu a acestuia.

| MrLv_Edyy_1994 a răspuns:

Din Italia se trimite cererea de buletin in Romania si in maxim 1 saptamana iti va sosii buletinul prin posta sau trebuie sa te duci tu sa il ridici. Acum funda? happy