| Valentin a întrebat:

Mi-am pierdut certificatul de nastere. Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot faci altul, sa-ti dau un sfat – cere sa ti se elibereze si un certificat international, se poate si e util, mai ales in situatii ca asta, in care ai nevoie de un "plan B".

7 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Mergi la oficiul de stare civila din localitatea/sectorul in care a fost inregistrata nasterea. Te-ai nascut in Severin, mergi la starea civila Severin. In general se elibereaza pe loc, dar este in functie de reglementarile locale (Craiova - 1 saptamana).
Varianta a doua, in caz ca domiciliul este in alta localitate decat cea in care a fost inregistrata nasterea: mergi la starea civila din orasul in care ai domiciliul si soliciti acolo eliberarea unui duplicat. Poate dura de la minimum o saptamana pana la 4-6 saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ELIBERAREA CERTIFICATELOR DE NASTERE (DUPLICATE) se elibereaza numai titularului actului (art. 128, al. 1 din
Metodologia nr. 1/1997).
o Pentru copiii minori care nu au acte de identitate, precum si pentru cei pusi sub
interdictie, certificatul de nastere se elibereaza parintelui sau reprezentantului legal
(art. 128, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997).
ACTE NECESARE:
o cerere tip (Anexa nr. 42 din Metodologia nr. 1/1997);
o actul de identitate (buletin, c. i., carte de identitate provizorie pentru cetatenii romani
cu domiciliul in tara);
o Cetatenii care nu au acte de identitate valabile sunt indrumati sa solicite mai
intai biroului de evidenta a persoanelor eliberarea actului de identitate (art.
118, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997.
o pasaportul pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sau cetatenii straini ale
caror acte de stare civila sunt inregistrate in tara (art. 118, al. 3 din Metodologia nr.
1/1997);
o taxa extrajudiciara de timbru in valoare de 1, 00 RON.
NOTA: Pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila constituie contraventie la regimul
actelor de stare civila, potrivit legii penale sunt considerate infractiuni (art. 62, lit. j din Legea nr.
119/1996).
Persoanele cu domiciliul sau cu resedinta in strainatate, a caror nastere si/ sau casatorie a
fost inregistrat in Romania, pot solicita eliberarea certficatului de nastere/ casatorie si prin
intermediul unui imputernicit cu procura notariala (art. 131, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la primaria unde ti-a fost eliberat. si primesti altul. de la birou inregistrari.

| cristianul a răspuns:

Trebuie sa declari actul pierdut, apoi sa te duci in localitatea unde ai fost nascut si inregsitrat si sa soliciti alt act. Nu e chiar asa grav daca inca te afli in orasul in care a fost emis originalul...

Alte răspunsuri
| tina987ro a răspuns:

Azi am constatat ca nici eu nu-l am. Am fost la starea civila am platit 2 lei, am depus o cerere, o copie dupa buletin si ...intr-o saptamana e gata!
Nici vroba de amenda, monitoul oficial si nici maca coada nu era happy

| Sedecaru_Maria_Ramona_1978 a răspuns:

In cite zile mi se elibereaza